Firmy typu software house skupiają się na tworzeniu oprogramowania na indywidualne zamówienie klienta lub rozwijają soft komercyjny. Stanowią doskonały wybór dla innowacyjnych biznesów, stawiających na nowoczesne rozwiązania informatyczne. Czy zakup spersonalizowanego produktu cyfrowego jest dobrą inwestycją? Odpowiadamy!
Jak wybrać software house? – o tym musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę
Obecnie nietrudno znaleźć software house – na rynku działa wiele firm tego typu. Nie ułatwia to jednak zadania, gdyż wybór konkretnego zespołu specjalistów IT musi poprzedzać gruntowny research. Na początku postaraj się określić swoje cele oraz wymagania dotyczące projektu. To pozwoli zawęzić krąg poszukiwań i wstępnie wybrać firmy godne uwagi.
Najlepszy software house – opłacalna współpraca
Jak sprawdzić, czy dane studio software spełni wszystkie oczekiwania i stworzy projekt idealnie wpisujący się w potrzeby przedsiębiorstwa? Przedstawiamy listę aspektów, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.
Wykorzystywane technologie
Koniecznie sprawdź, jakie technologie wykorzystuje dany software house. Mają one istotny wpływ na ostateczny koszt stworzenia oraz utrzymania i rozwijania aplikacji dedykowanej. Jednoosobowa firma, która deklaruje możliwość wykonania projektu w niemal każdej technologii, powinna wzbudzać podejrzenia. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku software house, zatrudniających duży zespół specjalistów IT.
Ukończone projekty oraz opinie innych klientów
Przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z portfolio i przeanalizować projekty wykonane dla innych klientów. Sprawdź, jak długo wybrany software house działa na rynku i czy wykonywał już zlecenia dla Twojej lub pokrewnej branży. Pomocne w podjęciu decyzji będzie również przykładowe case study, czyli studium przypadku wcześniejszej realizacji. Zawiera nie tylko opis projektu i przyjęte założenia, ale także wskazuje napotkane problemy i prezentuje osiągnięte cele biznesowe.
Dobra komunikacja
Skuteczna komunikacja stanowi fundament efektywnej współpracy z software house. Dowiedz się, w jaki sposób oraz jak często będziesz uzyskiwał informacje o przebiegu prac. Standardem jest komunikacja telefoniczna, mailowa lub poprzez wideorozmowy. Niektóre software house proponują narzędzia pozwalające na monitorowanie bieżących prac oraz planowanie projektów (np. Trello, Jira i Asana).
Kompleksowa obsługa powdrożeniowa
Godna zaufania firma gwarantuje wdrożenie oprogramowania oraz jego integrację z programami wykorzystywanymi już w firmie. Klient otrzymuje szkolenie z zakresu obsługi systemu dedykowanego, strony WWW lub sklepu internetowego. Obsługa powdrożeniowa obejmuje m.in. pomoc w przypadku awarii lub dokonywanie aktualizacji – tak działa np. Gloo.
Dobry software house – zalety oprogramowania dedykowanego
Stworzenie dedykowanego oprogramowania oznacza większy, lecz najczęściej jednorazowy wydatek. Taka inwestycja niesie wiele zalet, do których trzeba zaliczyć usprawnienie procesów przyśpieszenie pracy pracowników czy lepszą obsługę klientów. Aplikacje dedykowane są w pełni dostosowane do specyfiki danego przedsiębiorstwa, a co za tym idzie – zapewniają wyższą jakość zarządzania firmą.
W przypadku gotowych rozwiązań niejednokrotnie płaci się za niepotrzebne funkcje. Ponadto większość takich systemów jest dostarczana w modelu SaaS – cena początkowa jest niska, ale na przestrzeni lat znacznie wzrasta. Po jakimś czasie może się okazać, że inwestycja w oprogramowanie dedykowane byłaby znacznie tańsza, aniżeli model abonamentowy.